Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecie

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecie

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecie

Ostatnie kilka lat nie były dobre dla lotnictwa, przynajmniej z punktu widzenia PR. Od nieudanego lądowania Asiana lotu 214 pod koniec 2013 roku, do śmiertelnych dwóch wypadków Malaysia Airlines 777 w roku 2014 do tragicznej straty na morzu przy półwyspie Indonezyjskim – AirAsia zaledwie kilka miesięcy temu. Zachęcamy do przeczytania artykułu najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecie:

 

 

Dobrą wiadomością jest to, że pomimo tego jak niebezpieczne może się wydawać latanie samolotem, globalne bezpieczeństwo lotnicze w dalszym ciągu się poprawia w ujęciu rok do roku. Zła wiadomość? Żadna z najbardziej niebezpiecznych linii lotniczych nie pojawia się w nagłówkach wiadomości co oznacza, że można przypadkowo na pokład jednego z takich samolotów wsiąść, nie wiedząc o tym.

 

#1.  Lion Air

 

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecieChociaż Indonesia AirAsia znajduje się pod dużą kontrolą od lotu numer QZ8501, który rozbił się pod koniec 2014 roku, to nie jest to  najbardziej niebezpieczna linia, nawet jeśli jej ogólna ocena bezpieczeństwa zabrania kiedykolwiek lotów do Stanów Zjednoczonych lub Unii Europejskiej.


To wątpliwe wyróżnienie trafia do Lion Air, które poniosło wiele uszkodzeń kadłubów swoich samolotów podczas swojego czasu  pracy, to na szczęście tylko jeden z nich znalazł się w nagłówkach gazet.

#2. Nepal Airlines

 

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecieKatastrofa lotnicza Nepal Airlines 183 wydarzyła się 16 lutego 2014 roku. W katastrofie samolotu de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter spowodowanej kontrolowanym lotem ku ziemi zginęło łącznie 18 osób, czyli wszyscy na pokładzie. Katastrofa miała miejsce w dżungli około 74 kilometry na południowy zachód od Pokhara.

Samolot Twin Olter należał do państwowych linii lotniczych Nepal Airlines; wyprodukowano go w 1971 roku. Od grudnia 2013 roku wszystkie nepalskie linie lotnicze znalazły się na czarnej liście UE (zakaz lotów na terytorium wspólnoty) ze względu na lekceważenie standardów bezpieczeństwa

 

 

#3. Kam Air

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecie

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecieKatastrofa lotu Kam Air 904 wydarzyła się 3 lutego 2005 roku w Górach Pamir na terenie Afganistanu. Boeing 737-242 (nr rej. EX-037), należący do linii Kam Air, lecący z Heratu do Kabulu rozbił się w Górach Pamir. W katastrofie zginęły 104 osoby (96 pasażerów i 8 członków załogi) – wszyscy na pokładzie. Do dziś jest to najgorsza katastrofa lotnicza w historii Afganistanu.

Boeing 737-242 (EX-037), został wyprodukowany w 1980 roku. Do kwietnia 2004 roku, Boeing należał do kanadyjskich linii lotniczych Nordair (C-GNDR), ale został sprzedany kirgiskim liniom Phoenix Aviation. Linie Phoenix Aviation wypożyczyły samolot liniom Kam Air w listopadzie 2004 roku.

#4. Tara Air

 

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecieKatastrofa lotu Agni Air do której doszło 24 sierpnia 2010 roku w nepalskiej miejscowości Shikharpur. W katastrofie śmierć poniosło 14 osób. Nikt nie zdołał się uratować.

Katastrofie uległ lekki samolot pasażerski Dornier Do 228 produkcji niemieckiej, noszący fabryczny numer seryjny 9N-WSHE. Samolot mógł zabierać na pokład do 19 pasażerów.

 

 

 

#5. SCAT Airlines

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecie

Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecieKatastrofa lotu SCAT Airlines 760 wydarzyła się 29 stycznia 2013 roku w Ałmaty, położonym w południowo-wschodniej części Kazachstanu. W wyniku katastrofy samolotu Bombardier CRJ-200 należącego do linii lotniczych SCAT Airlines, śmierć poniosło 21 osób (16 pasażerów i 5 członków załogi) – wszyscy na pokładzie. Początkowo media mówiły o 20 ofiarach (15 pasażerach i 5 członkach załogi).

Wyprodukowany w 2000 roku Bombardier CRJ-200 wykonywał lot z miasta Kokczetaw, położonego na północy Kazachstanu do Ałmaty. W trakcie podchodzenia do lądowania, o godzinie 13:13 samolot nagle runął na ziemię. Katastrofa miała miejsce 5 kilometrów od końca pasa startowego lotniska w Ałmaty. Żadna z osób przebywających na pokładzie nie przeżyła katastrofy. Prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew, z powodu katastrofy ogłosił 31 stycznia 2013 roku dniem żałoby narodowej.

Była to druga katastrofa lotnicza, do której doszło w przeciągu miesiąca w Kazachstanie. 25 grudnia 2012 roku w Szymkencie doszło do katastrofy samolotu wojskowego, w której zginęło 27 osób – wszyscy na pokładzie.

Każda z rodzin ofiar otrzymała odszkodowanie w wysokości 26 800 dolarów.

 

Źródło: Redakcja czasnawas.pl, Wiki, Najniebezpieczniejsze Linie lotnicze na świecie


Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


Leave a Comment