CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA #7

cdd0746b9b312588f9164f372a21a73e

W dzisiejszym odcinku m.in. prototyp nowej urny wyborczej, wyjątkowe ramię robota zbudowane przez Polaków,kto tak naprawdę wynalazł wycieraczki, legendarny myśliwiec polskiego dywizjonu na sprzedaż, jaka była wydajność pracy w latach 50.

 

 

#1

Stolica Filipin Manila w czasie II wojny światowej była określana jako ''azjatycka – Stolica Filipin Manila po II wojnie światowej była określana jako „azjatycka Warszawa”, ponieważ było to drugie najbardziej zniszczone miasto w okresie wojny (zaraz po Warszawie). Manila stała się miejscem starć wojsk japońskich i amerykańskich (bardzo ucierpieli na tym mieszkańcy stolicy). Jeszcze przed rzezią w Manili miasto nazywano „perłą orientu” (podobnie jak Warszawę „Paryżem północy”).

#2

Robert Kearns w latach 60. wynalazł wycieraczki samochodowe. Gdy próbował – Robert Kearns w latach 60. wynalazł wycieraczki samochodowe. Gdy próbował zainteresować patentem firmy motoryzacyjne, został zignorowany, ale gdy spostrzegł takie wycieraczki na nowych samochodach Forda, zaskarżył firmę o kradzież patentu i wygrał proces.

 

#3

 

W grze „Wiedźmin 3” w mieście Novigrad możemy zobaczyć kopię gdańskiego Żurawia – W grze „Wiedźmin 3” w mieście Novigrad możemy zobaczyć kopię gdańskiego Żurawia.

#4

 

#5

 

#6

 

#7

 

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

#16

Aby osiągnąć tę samą produktywność, co w latach 50., statystyczny amerykański – Aby osiągnąć tę samą produktywność, co w latach 50., statystyczny Amerykanin musiałby pracować zaledwie 11 godzin tygodniowo.

 

Źródło: Faktopedia.pl
<!–nextpage–>