CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA #9

1463735733_by_Mudzina_500

W dzisiejszym odcinku m.in. o klubie trzynastki, o leku na wściekliznę, największa baza danych w Polsce, jak chłopiec doprowadził do katastrofy samolotu, jak powstała karta VISA, porównanie wielkości Bangladeszu i Polski.

#1.

Gdy w Anglii szalała epidemia dżumy w XIV wieku, Szkoci napadli na Anglików – Gdy w Anglii szalała epidemia dżumy w XIV wieku, Szkoci napadli na Anglików, sądząc, że ci nie będą w stanie skutecznie się bronić. Zamiast podbić Anglię, Szkoci przywieźli dżumę do siebie, a ta wybiła połowę populacji ich kraju.

#2.

"Gwiazda południa" to ważący 128,48 karatów diament, który został – „Gwiazda południa” to ważący 128,48 karatów diament, który został znaleziony w 1853 r. na brzegu rzeki w Brazylii przez dziewczynę o imieniu Rosa, która była niewolnicą. Oddała ona kamień swojemu panu, a ten w nagrodę uwolnił ją i zapewnił utrzymanie do końca życia.

#3.

W 1986 roku w Movile w Rumunii odkryto jaskinię, która była odseparowana – W 1986 roku w Movile w Rumunii odkryto jaskinię, która była odseparowana od zewnętrznego świata przez 5,5 mln lat. Żyją tam stworzenia, których nie ma nigdzie indziej. Przystosowały się do przetrwania w atmosferze zawierającej małą ilość tlenu, a bogatej w siarkowodór i dwutlenek węgla.

#4.

Klub Trzynastki to istniejący w latach 80. dziewiętnastego wieku klub, który – Klub Trzynastki to istniejący w latach 80. dziewiętnastego wieku klub, który działał na rzecz obalenia mitu związanego z liczbą 13. Został założony przez weterana wojny secesyjnej, kapitana Williama Fowlera. Fowler walczył w 13 wielkich bitwach, przeszedł na żołnierską emeryturę 13 sierpnia 1863 roku i kupił dom 13. dnia kolejnego miesiąca. Pewnego razu kapitan zwołał spotkanie w piątek, trzynastego stycznia o godzinie 20:13. Uczestnicy spotkania chodzili pod drabiną, rozsypywali sól, a posiłek spożywali pod wielkim banerem o treści „My, którzy zaraz umrzemy, składamy ci cześć”. Z roku na rok klub przyjmował więcej członków, w tym między innymi 5 prezydentów USA, którzy posuwali się do coraz bardziej „pechowych” działań, jednak nic nie wskazywało na to, by któreś z nich miało doprowadzić do nieszczęścia.

#5.

W 2004 roku 15-letnią Jeanne Giese ugryzł nietoperz, po miesiącu u dziewczyny – W 2004 roku 15-letnią Jeanne Giese ugryzł nietoperz, po miesiącu u dziewczyny wystąpiły objawy wścieklizny - nieuleczalnej choroby. Lekarze zastosowali eksperymentalne leczenie nazywane dziś „protokołem Milwaukee”, które odniosło skutek. Giese jest pierwszym (z trzech) człowiekiem w historii wyleczonym ze wścieklizny po wystąpieniu objawów.

#6.

W czasie oddychania jedna dziurka od nosa przepuszcza znacznie więcej powietrza – W czasie oddychania jedna dziurka od nosa przepuszcza znacznie więcej powietrza niż druga i "bierze na siebie" większość pracy. Dziurki zamieniają się rolami co kilka godzin. Dlatego kiedy mamy wrażenie przytkanego nosa zwykle dotyczy to tylko jednej dziurki.

#7.

USA i Somalia to jedyne kraje należące do ONZ, które nie podpisały Konwencji – USA i Somalia to jedyne kraje należące do ONZ, które nie podpisały Konwencji o prawach dziecka.

#8.

W filmie "Ojciec chrzestny" ani razu nie pada słowo "mafia". – W filmie "Ojciec chrzestny" ani razu nie pada słowo "mafia". Była to wyraźna prośba prawdziwej mafii włoskiej, którą twórcy filmów wzięli bardzo poważnie do siebie.

#9.

Po raz pierwszy od 100 lat na Galapagos pojawiły się młode żółwie wyklute – Po raz pierwszy od 100 lat na Galapagos pojawiły się młode żółwie wyklute na wyspie.

#10.

Studio Disneya używa dronów zwalczających drony, aby uniemożliwić – Studio Disneya używa dronów zwalczających drony, aby uniemożliwić wścibskim szpiegowanie na planie epizodu VIII „Gwiezdnych wojen”.

#11.

Grupa Onet.pl SA (75% udziałów ma niemiecki Axel Springer, 25% TVN) wykupiła – Grupa Onet.pl SA (75% udziałów ma niemiecki Axel Springer, 25% TVN) wykupiła w 2014 roku serwis społecznościowy nk.pl (dawna Nasza-klasa), dzięki czemu jest obecnie posiadaczem trzeciej największej w Polsce bazy danych (zawierającej imiona, nazwiska, miejsce zamieszkania, numery telefonów, informacje o związkach i wiele innych). Największa baza teleadresowa w Polsce (nie licząc bazy PESEL) jest obecnie w rękach francuskiej firmy Orange. Została przejęta poprzez zakup firmy Telekomunikacja Polska SA.

#12.

Wielka Brytania jest pierwszym na świecie państwem, które w 2015 roku zalegalizowało – Wielka Brytania jest pierwszym na świecie państwem, które w 2015 roku zalegalizowało sztuczne zapłodnienie przy wykorzystaniu DNA trzech osób - dwóch kobiet i jednego mężczyzny. Metoda polega na wykorzystaniu niewielkiego fragmentu DNA trzeciej osoby i pozwoli na urodzenie zdrowego dziecka osobom z chorobami genetycznymi. Wielu ludzi było oburzonych tym, że rząd brytyjski bawi się w Boga, ale dla rodziców obarczonych chorobami genetycznymi jest to szansa na zdrowe dziecko.

 

#13.

W "Niesamowitym Spider-Manie 2" Shailene Woodley zagrała rolę – W "Niesamowitym Spider-Manie 2" Shailene Woodley zagrała rolę Mary Jane Watson, ale ostatecznie wszystkie sceny z nią zostały wycięte, ponieważ reżyser uznał, że będzie ona odciągała uwagę widzów od związku Petera Parkera i Gwen Stacy.

#14.

W "Podziemnym kręgu" w scenie, w której jeden z członków klubu – W "Podziemnym kręgu" w scenie, w której jeden z członków klubu polewa księdza wodą można dostrzec, że kamera się trzęsie. Było to spowodowane tym, że kamerzysta nie mógł się powstrzymać od śmiechu, ponieważ scena była tak komiczna.

#15.

W 1994 roku pilot Airbusa A310 pozwolił swojemu synowi usiąść za sterami – W 1994 roku pilot Airbusa A310 pozwolił swojemu synowi usiąść za sterami lecącego samolotu. Chłopak przypadkiem wyłączył autopilota, co doprowadziło do gwałtownego obniżenia lotu. W katastrofie samolotu, który rozbił się w położonym na Syberii pasmie górskim Ałatau Kuźniecki zginęło 75 osób.

#16.

Ksiądz staje w obronie protestujących przed oddziałem ZOMO, Warszawa, 1982 – Ksiądz staje w obronie protestujących przed oddziałem ZOMO, Warszawa, 1982 rok.

#17.

W 1958 r. Bank of America w ramach eksperymentu wysłało 60 000 mieszkańcom – W 1958 r. Bank of America w ramach eksperymentu wysłało 60 000 mieszkańcom Fresno w Kalifornii plastikową kartę z informacją, że jest do niej przypisana linia kredytowa na $500. Uznano, że jeśli pomysł się nie przyjmie to nikt o tym nie poinformuje mediów, bo to mało znaczące miasto. Eksperyment się udał i w jego efekcie powstała Visa.

#18.

Produkcja filmu "Grawitacja" kosztowała więcej niż indyjski program – Produkcja filmu „Grawitacja” kosztowała więcej niż indyjski program misji na Marsa. Budżet filmu wyniósł ponad 100 mln dolarów, a wysłanie sondy na Marsa kosztowało 74 mln dolarów.

#19.

Porównanie wielkości Bangladeszu i Polski. Bangladesz jest zamieszkiwany – Porównanie wielkości Bangladeszu i Polski. Bangladesz jest zamieszkiwany przez ponad 162 mln osób i jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata. Jest 2,2 razy mniejszy od Polski.

#20.

Kieszenie w garniturach i innych męskich strojach wyjściowych często są – Kieszenie w garniturach i innych męskich strojach wyjściowych często są zaszywane, aby ubranie dobrze wyglądało na wystawie i nie pogniotło się w czasie transportu. Są to pełnowartościowe kieszenie, a nie, jak wielu sądzi, atrapy.

 

Źródło: faktopedia.pl

Leave a Comment