CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA #10

1465338343_by_patkro12_500

W dzisiejszym odcinku m.in. o efekcie Dunninga-Krugera, o najstarszym drzewie w Polsce, figury świętych zatopione w morzu, o dofinansowaniu dla grup black metalowych, najbogatsze państwo w regionie, nowy banknot 500 zł

 

 

#1.

Efekt Duninga-Krugera to zjawisko w psychologii polegające na tym, że osoby – Efekt Dunninga-Krugera to zjawisko w psychologii polegające na tym, że osoby niekompetentne są przekonane o swoich wysokich umiejętnościach, podczas gdy osoby wykwalifikowane zaniżają ocenę swoich umiejętności. #2.

Pokrywy studzienek kanalizacyjnych są zrobione tak, aby nie mogły wpaść – Pokrywy studzienek kanalizacyjnych są zrobione tak, aby nie mogły wpaść do środka.

#3.

W nocy z 31 maja na 1 czerwca 2016 r. wichura powaliła najstarszy znany – W nocy z 31 maja na 1 czerwca 2016 r. wichura powaliła najstarszy znany dąb w Polsce, rosnący w okolicy Kołobrzegu - 800-letni Dąb „Bolesław”. Drzewo miało 32 metry wysokości i 7 metrów obwodu pnia.

#4.

Wesoły emeryt z Bośni Momir Bojic jest właścicielem najdziwniejszego garbusa – Wesoły emeryt z Bośni Momir Bojic jest właścicielem najdziwniejszego garbusa na świecie. Drewniany Beetle ma ponad 50 tys. dębowych elementów. Każdy kawałek był gotowany na parze, w celu złagodzenia, a następnie formowany w odpowiedni kształt. Każda część samochodu jest w pełni funkcjonalna. Jako zwieńczenie swojego projektu, Bojic nosi własnoręcznie udekorowaną drewnianymi płytkami czapkę, która doskonale komponuje się z jego wyjątkowym garbusem.

#5.

Nie mogąc poradzić sobie z nielegalnym połowem ryb prowadzonym za pomocą – Nie mogąc poradzić sobie z nielegalnym połowem ryb prowadzonym za pomocą dynamitu, władze filipińskiej prowincji Bohol umieściły pod wodą kilkanaście posągów Jezusa i Maryi. Słynący z bogobojności Filipińczycy zaprzestali nielegalnych połowów w obawie przed uszkodzeniem świętych figur.

#6.

Nieprawdą jest, że Moskwę zdobyli tylko Polacy (weszli do niej podczas tzw. – Nieprawdą jest, że Moskwę zdobyli tylko Polacy (weszli do niej podczas tzw. "Wielkiej Smuty" bez walki). Poza wojskami Napoleona, które wkroczyły do opuszczonej Moskwy w 1812 roku, zdobywali ją także mongołowie (w 1237 roku - Batu-chan) i Tatarzy (1382 rok). W obu ostatnich przypadkach, w wyniku najazdu miasto zniszczono.

#7.

Powszechną jest wiedza, że Francja Vichy jako państwo marionetkowe kolaborowała – Powszechną jest wiedza, że Francja Vichy jako państwo marionetkowe kolaborowała z III Rzeszą i wspierała ją. Nie każdy jednak wie, że Japonia po zajęciu francuskich Indochin zachowała tam francuską administrację, która również współpracowała z okupantem.

#8.

Norweski rząd wspiera finansowo zespoły wykonujące muzyke black metalową – Norweski rząd wspiera finansowo zespoły wykonujące muzykę black metalową w celu promowania norweskiej kultury.

#9.

Pomiędzy rokiem 2000 przed naszą erą a 1992 naszej ery odkryto 3 planety: – Pomiędzy rokiem 2000 przed naszą erą a 1992 naszej ery odkryto 3 planety: Uran, Neptun i Pluton. W 2014 roku, tylko w ciągu jednego dnia, opublikowano dane dotyczące istnienia 715 nowo odkrytych planet.

#10.

Allah w języku arabskim oznacza Bóg, tak więc Chrześcijanie w krajach arabskich – Allah w języku arabskim oznacza Bóg, tak więc Chrześcijanie w krajach arabskich także wyznają wiarę w Allaha. Słowo to nie jest zarezerwowane jedynie dla Islamu. W czasach przed Mahometem również go używano. Między innymi do nazywana innych bogów.

#11.

Muzułmański Związek Religijny w RP ma ustawowy obowiązek modlitwy za Rzeczpospolitą – Duchowni Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mają ustawowy obowiązek modlitwy za Rzeczpospolitą i Prezydenta w każdy piątek i święta (Dz.U. 1936 nr 30 poz. 240).

#12.

W ścieżce dźwiękowej gry „Mount & Blade: Warband - Napoleonic Wars” – W ścieżce dźwiękowej gry „Mount & Blade: Warband - Napoleonic Wars” można usłyszeć Mazurek Dąbrowskiego - hymn Polski.

#13.

Najdłużej broniącym się miastem III Rzeszy w trakcie II wojny światowej – Najdłużej broniącym się miastem III Rzeszy w trakcie II wojny światowej był Wrocław. „Twierdza Wrocław” (Festung Breslau) skapitulowała dopiero 6 maja 1945 roku. Cztery dni po zdobyciu Berlina.

#14.

Jezus Chrystus również występuje w Islamie. Koran nazywa go Isa ibn Marjam – Jezus Chrystus również występuje w Islamie. Koran nazywa go Isa ibn Marjam i uznaje za jednego z proroków - Mesjasza stworzonego przez Boga (Allaha) w łonie Maryi. Muzułmanie uznają jego nauki i również oczekują ponownego przyjścia. Jezus jest drugim co do ważności prorokiem według Islamu.

 

#15.

Dysponujące ogromnymi złożami roponośnymi (lądowymi i podmorskimi) Brunei – Dysponujące ogromnymi złożami roponośnymi (lądowymi i podmorskimi) Brunei jest najbogatszym państwem w regionie. 415 tysięcy mieszkańców doprawdy nie ma na co narzekać - między innymi z tego powodu średnia długość życia w Brunei wynosi niemal 78 lat, to znacznie więcej niż w sąsiednich państwach. W Brunei bezpłatna jest edukacja i służba zdrowia, nie istnieje podatek dochodowy, a zadłużenie zagraniczne Brunei wynosi równe 0% PKB.

#16.

Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy polski banknot obiegowy o nominale – Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy polski banknot obiegowy o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Banknot zostanie wprowadzony do obiegu w lutym 2017 roku.

#17.

Szkockie prawo nakazuje wpuszczenie każdego kto do nas zapuka i zechce skorzystać – Szkockie prawo nakazuje wpuszczenie każdego kto do nas zapuka i zechce skorzystać z toalety.

 

#18.

Prince pochodził z biednej rodziny, kiedyś przyznał, że jako dziecko stawał – Prince pochodził z biednej rodziny, kiedyś przyznał, że jako dziecko stawał przed McDonaldem, żeby powąchać zapach hamburgerów.

#19.

Ruggero Deodato, reżyser jednego z najbardziej brutalnych i kontrowersyjnych – Ruggero Deodato, reżyser jednego z najbardziej brutalnych i kontrowersyjnych filmów w historii, „Cannibal Holocaust”, po premierze swojego filmu został oskarżony o morderstwo i przed sądem musiał dowieść, że nikt w jego filmie nie został zamordowany.

#20.

W Szwajcarii nie wolno produkować, magazynować i sprzedawać absyntu. Ale – W Szwajcarii nie wolno produkować, magazynować i sprzedawać absyntu. Ale wolno go pić.

 

Źródło: faktopedia.pl

Leave a Comment