Rzym – 9 darmowych atrakcji, które trzeba zobaczyć

bazylika_sw_piotra_romsprz_0

Rzym – stolica Włoch i miasto tak pełne zabytków, że wszystkich nie znają nawet rodowici Włosi. Można godzinami maszerować i podziwiać oryginalną architekturę, mnogość muzeów i miejsc wartych odwiedzenia. Większość jest płatna, ale dla tych, którzy planują budżetowe wakacje, znajdą się atrakcje dostępne za darmo.


 

Plac Hiszpański – nazwę zawdzięcza umiejscowionej niegdyś przy nim ambasadzie hiszpańskiej. Sam plac nie przyciąga tak bardzo, jak połączone z nim schody Trinita dei Monti, najsłynniejsze schody w Rzymie, a może nawet w całych Włoszech. Przy schodach bardzo często można zobaczyć malarzy prezentujących swoje obrazy. Wielu turystów lubi sobie przysiąść, odpocząć, popatrzeć na fontannę.

 

Bazylika św. Piotra – jak każdy kościół dostępna jest za darmo. Przychodzą tu nie tylko chrześcijanie na nabożeństwa i indywidualne modlitwy. Wnętrze bazyliki to prawdziwe muzeum. Znajdziemy tu dzieła Michała Anioła, Rafaela, Berniniego i wielu innych malarzy i rzeźbiarzy minionych epok. Żeby naprawdę obejrzeć wnętrze Bazyliki św. Piotra, trzeba poświęcić przynajmniej jeden dzień.

bazylika_sw_piotra_romsprz_0

Groty Watykańskie – wbrew pozorom nie są podziemnymi grotami pełnymi złota jak w baśniach dalekiego wschodu, ale miejscem pochówku papieży. Złota co prawda tu nie ma, ale każdy grobowiec jest sam w sobie dziełem sztuki. Znajdziemy tu między innymi grób pierwszego papieża – św. Piotra. Trzeba pamiętać, że chociaż groty na to nie wyglądają, są swego rodzaju cmentarzem i wymagają odpowiedniego zachowania i ubioru.

Panteon – wzniesiony jako pogańska świątynia ku czci wszystkich bogów rzymskich. Dziś Panteon to przede wszystkim najlepiej zachowany zabytek z czasów starożytnego Rzymu. Jedyny, który przetrwał w całości. Jeśli wierzyć legendzie, świątynia została wzniesiona w miejscu, gdzie umarł Romulus i skąd został zabrany do nieba na skrzydłach orła.

ROME - OCTOBER 2, 2012: Tourists visiting the Pantheon on october 2, 2012 in Rome, Italy. Pantheon is a famous monument of ancient Roman culture, the temple of all the gods, built in the 2nd century.

Plac Navona – został zbudowany na ruinach stadionu Domicjana i zachował jego pierwotny kształt. Dziś znany jest przede wszystkim z jarmarku organizowanego dorocznie przed Bożym Narodzeniem oraz trzech zachwycających fontann: dei Quattro Fiumi, del Moro i del Nettuno.

Fontanna di Trevi – najsłynniejsza rzymska fontanna znajduje się na Piazza di Trevi. Jest częścią pałacu Poli. Chociaż wygląda okazale i jest w niej naprawdę dużo miejsca, wchodzenie do wody jest surowo zabronione, obecnie kara za złamanie zakazu wynosi 450 Euro. Wieczorem można podziwiać grę świateł na rzeźbach fontanny. O romantyczny nastrój raczej trudno, pod fontanną gromadzą się prawdziwe tłumy.

fontanna_di_trevi_romsprz_2

Campo dei Fiori – czyli plac kwiatowy. Kiedyś miejsce publicznych egzekucji, dziś przede wszystkim popularny bazar. Powstał w miejscu, w którym niegdyś była świątynia bogini Wenus. Centralne miejsce na placu zajmuje olbrzymia statua Giordano Bruno, skazanego na śmierć i spalonego na stosie właśnie w tym miejscu między innymi za publiczne głoszenie, że Ziemia krąży wokół Słońca.

Usta prawdy – dziś już tylko legenda, niegdyś wierzono, że kamienna twarz przedstawiająca boga rzek ma moc rozpoznawania kłamstwa. W rzeczywistości za tarczą siedział człowiek i odcinał ręce tym, którzy krzywoprzysięgali. Kto dziś ma chęć włożyć rękę w słynną kamienna tarczę, musi udać się Bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

Via Appia Antica – pierwsza droga rzymska nazwana od imienia jej założyciela Apiusza Klaudiusza, konsula rzymskiego. Warto ją zobaczyć ze względu na malownicze pinie i cyprysy rosnące wzdłuż całej drogi. Nie brak tu także ruin dawnych grobowców. Via Appia Antica znajduje się na terenie parku regionalnego i jest prawnie chroniona.

Na wycieczkę do Rzymu można wybrać się indywidualnie lub np. z Biurem Podróży ITAKA. To drugie rozwiązanie zdejmuje z głowy problem przelotu, zakwaterowania i wyżywienia. Można się spokojnie oddać zwiedzaniu i podziwianiu Wiecznego Miasta.

Leave a Comment