10 najlepszych muzeów w Rzymie

st-peters-basilica-741690_1920

10 najlepszych muzeów w Rzymie

Nie ma wątpliwości, że Kapitol Włoch jest niesamowitym przeżyciem kulturalnym. Można zwiedzać Koloseum,
zobaczyć, gdzie Papież wzywa do domu i spacerować po brukowanych uliczkach. Na następny wypad do Wiecznego Miasta, proponujemy zwiedzić światowej klasy muzea w Rzymie. 10 najlepszych muzeów w Rzymie

 

10. Museum of Roman Civilization

Museum of Roman Civilization

Nowoczesny Rzym może mieć wiele do zaoferowania, ale aby dostać się prawdziwe poczucie miasta, warto cofnąć się w czasie. W Muzeum Cywilizacji Rzymskiej, można zobaczyć makietę starożytnego Rzymu. Istnieją również reprodukcje niektórych z najbardziej znanych rzymskich artefaktów, dzięki czemu można dostać się bliżej przyjrzeć się życiu w Imperial czasów rzymskich. Muzeum Cywilizacji Rzymskiej.

9. National Etruscan Museum

10 najlepszych muzeów w Rzymie
10 najlepszych muzeów w Rzymie

W części Rzymu o nazwie Vigna Vecchia, nie można przegapić pięknej Villa Giulia, w 16-wiecznym dworku na zlecenie papieża Juliusza III. Obecnie Villa Giulia mieści się Museo Nazionale Etruski lub Narodowy Muzeum Etruskie. Jest to największa na świecie kolekcja sztuki etruskiej, a to jest muzeum dla każdego kto interesuje się sztuką i historią. Kilka z najważniejszych elementów w kolekcji to narzeczeni, rzeźba naturalnej wielkości znane również jako Sarcofago degli Sposi, the Pyrgi Tablets and the Tita Vendia Vase, które szacuje się na ponad 2600 lat.

8. MAXXI Museum

10 najlepszych muzeów w Rzymie

Istnieją dowody ludzkiego osadnictwa na terenie obecnego Rzymu 14.000 lat temu, ale to nie znaczy, że nie ma też mnóstwo kultury z ubiegłego wieku. Muzeum MAXXI, skrót Museo Nazionale delle Arti del XXI secolo, poświęcona jest pokazaniu gościom, mieszkańców  w sztuce rzymskiej z 21. wieku. Zaprojektowany przez słynnego architekta Zaha Hadid, współczesna struktura Muzeum MAXXI jest warte odwiedzenia.  Muzeum oferuje dużo eksponatów koncentrując się na architekturze, malarstwie i rzeźbie, a także księgarni i kawiarni.

7. Villa Farnesina

10 najlepszych muzeów w Rzymie

W 1506 roku, w willi renesansowej wzniesionej w dzielnicy Trastevere w Rzymie. Pierwotnie dla bankiera od Sieny, willa została zakupiona przez rodzinę Farnese pod koniec 16 wieku. Podczas gdy dom jest spektakularną konstrukcją w kształcie litery U, prawdziwym powodem wizyty jest sztuka eksponowana wewnątrz. Niektóre ze ścian sypialni zdobią freski namalowane przez Rafaela, a wyświetlane malarstwo iluzjonistyczne znajduje się w salonie. Większość willi pokoju, w tym słynnego Loggia, jest otwarte dla publiczności  na bieżąco.

6. Palazzo Doria Pamphilj

10 najlepszych muzeów w Rzymie

Palazzo Doria Pamphilj to prywatny pałac w Rzymie, którego wiek sięga 15 wieku, i jest to doskonały sposób, aby uzyskać wgląd w arystokratyczne serce miasta. Wierzcie lub nie, pałac i galeria sztuki stała się prywatną własnością jednej rodziny, która wykorzystuje część budynku jako prywatnej rezydencji, ale za cenę biletu wstępu można dostać w głąb niej. Podziwiać można ponad 500 obrazów, w tym dzieła Caravaggia, Velázqueza i Tycjana, a także rzeźby Berniniego.

5. National Roman Museum

10 najlepszych muzeów w Rzymie

Jeśli chcesz się zanurzyć w rzymskiej historii, dziedzictwie i kulturze,  to nie przegap Muzeum Narodowego w Rzymie, albo Museo Nazionale Romano. To muzeum nie pomieści całej swoją kolekcję w jednym miejscu. Zamiast, tego eksponaty znajdują się w wielu miejscach na terenie całego miasta. Znajdziesz bursztyn, rzymskie artefakty i biżuterię zasięgu niesamowitej Palazzo Massimo alle Terme, podziwiać można zapierające dech w piersiach wykorzystanie marmuru i wspaniałe rzeźby wewnątrz Palazzo Altemps i przyjrzeć się z bliska rzymskim łaźniom w odrestaurowanym zabytkowym terenie Term Dioklecjana.

4. Castel Sant’Angelo

10 najlepszych muzeów w Rzymie
10 najlepszych muzeów w Rzymie

Jedynym muzeum w Rzymie, którego nie będziesz chciał przegapić jest Castel Sant’Angelo. Pierwotnie zbudowany jako mauzoleum cesarza rzymskiego Hadriana, zamek został wzmocniony i zmieniany przez całe średniowiecze, aż stał się niesamowitym budynkiem jakim jest dzisiaj. Dzisiaj w Castel Sant’Angelo mieści się muzeum, Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo, który szczyci się całą kolekcją malarstwa renesansu.

3. Capitoline Museums

10 najlepszych muzeów w Rzymie

Cofnij się w czasie w Muzea Kapitolińskim, znajdujący się w dzielnicy Colosseo tuż Koloseum, można tu zbadać niektóre z najlepszych greckich i rzymskich artefaktów w mieście. Musei Capitolini mieści się w 17-wiecznej konstrukcji opartej na szkicu Michała Anioła i jest domem dla rzeźb takich jak Grupa Galów i ogromnego posągu cesarza Marka Aureliusza na koniu, z których oba są wykonane z brązu. Jednak jego najbardziej znanym dziełem jest prawdopodobnie Lupa Capitolina, rzeźba Romulusa i Remusa.  Częścią muzeum jest także budynek obok, zwany Palazzo dei Conservatori, w którym mieści dodatkowo wczesne  greckie i rzymskie działa, tak samo jak w bardziej nowoczesnej galerii z dziełami takich artystów jak Caravaggio, Rubensa i Tycjana.

2. Galleria Borghese

10 najlepszych muzeów w Rzymie

Prawdopodobnie najbardziej imponujące zbiory sztuki w Rzymie mieszczą się w Villa Borghese w dzielnicy Campo Marzio. Scipione Borghese był zapalonym kolekcjonerem sztuki, potrafił połączyć niesamowitą kolekcję dzieł włoskich i europejskich. Podczas gdy w Galleria Borghese można zwiedzać 20 pokoi, w tym dzieła sztuki  jak David Gian Lorenzo Berniniego. Na wystawie znajdą się obrazy Tycjana, Caravaggia i Rubensa. W odróżnieniu od większości innych dużych muzeów, zwiedzanie Galleria Borghese nie zajmie cały dzień.

1. Vatican Museums

10 najlepszych muzeów w Rzymie
10 najlepszych muzeów w Rzymie

Podczas wizyty w Watykanie największą zaletą dla tego miasta jest Bazylika św. Gwardii Szwajcarskiej. Należy jednak pamiętać, aby nie przegapić Muzeów Watykańskich w Rzymie, w których znajdują się niesamowite kolekcję sztuki religijnej. Częścią muzeum jest Kaplica Sykstyńska, która słynie z niezwykłych fresków na suficie namalowanych przez Michała Anioła. Muzea są rozmieszczone tak, że użytkownicy mogą chodzić tylko w jednym kierunku, zapewniając, że nie przegapią spiralnych schodów lub pokoi Raphaela.

 

Źródło: one

 


Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


Leave a Comment