7 bezludnych wysp dla odludków

passion-fruit-daiquiri-906099_1920

7 bezludnych wysp dla odludków

Chwila spokoju w XXI wieku to prawdziwy luksus. Dlatego coraz więcej osób marzy o tym, by choć na jakiś czas uciec gdzieś dalChwila spokoju w XXI wieku to prawdziwy luksus. Dlatego coraz więcej osób marzy o tym, by choć na jakiś czas uciec gdzieś daleko, jak najdalej od cywilizacji. Bezludne wyspy – tak, te nadal istnieją! – są ku temu idealne. 7 bezludnych wysp dla odludków

#1. Ball’s Pyramid

7 bezludnych wysp dla odludków
7 bezludnych wysp dla odludków

700 kilometrów na północny wschód od Sydney znajduje się Ball’s Pyramid – będąca pozostałością po wulkanie, pod wieloma względami rekordowa wyspa wyszczególniona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wygląda jak „szeroki, pierwotny sztylet z kamienia” dwukrotnie wyższy od Wieży Eiffla, o stromych skalnych ścianach, niezwykle trudnych do zdobycia. Na Ball’s Pyramid oprócz ptaków żyje straszyk Dryococelus australisuznawany za najrzadszego owada na świecie. Skałę udało się zdobyć w 1965 roku.

#2. Wyspy Auckland

7 bezludnych wysp dla odludków

Dalej niż daleko – na południe od Australii znajduje się Nowa Zelandia z Wyspą Południową na jej – okej, można się domyślić którym – końcu. Jeśli stamtąd popłynie się jeszcze 465 kilometrów na (dla odmiany…) południe, dotrze się na Wyspy Auckland, na których w XIII wieku przejściowo mieszkali Maorysi. Na początku XIX wieku na wyspy Auckland dotarli Europejczycy, a w XX wieku na Auckland zbudowano nawet stację meteorologiczną, którą jednak po kilku latach zlikwidowano. Dzisiaj Wyspy Auckland odwiedzają przede wszystkim morskie ptaki i ssaki, a także… trzęsienia ziemi.

#3. Wyspa Kokosowa

7 bezludnych wysp dla odludków

XIX-wieczne skarby pirackie rozpalają wyobraźnie tych nielicznych turystów, którym uda się dotrzeć na Wyspę Kokosową – zamieszkiwaną jedynie przez strażników przyrody wyspę położoną na Pacyfiku, 500 kilometrów na południowy zachód od Kostaryki – stanowi najdalej na południe wysunięty fragment Ameryki Północnej. Licząca 24 kilometry kwadratowe wyspa porośnięta jest malowniczą dżunglą, którą zamieszkują setki gatunków, w tym wiele endemitów. Turyści, którzy uzyskają pozwolenie na przyjazd na Wyspę Kokosową, oddają się głównie nurkowaniu w krystalicznych wodach wokół wyspy.

#4. Tetepare

7 bezludnych wysp dla odludków
7 bezludnych wysp dla odludków

Największa na południowym Pacyfiku bezludna wyspa ma 118 kilometrów kwadratowych, jednak nikt nie ma pewności co do pochodzenia jej nazwy. Według najbardziej prawdopodobnych teorii, Tetepare znaczy tyle co „dzika świnia”, z której dużej liczebności słynęła wyspa. Niegdyś wyspa zamieszkana była przez pierwotne ludy, ale została opuszczona w połowie XIX wieku. Na początku XX stulecia na wyspie Tetepare funkcjonowała plantacja kokosów, ale uprawy zaprzestano wraz z II wojną światową, a po 1990 roku wszelkie działania na Tetepare ustały. Dzisiaj wyspa stopniowo z powrotem pokrywa się lasem.

#5. Malediwy

7 bezludnych wysp dla odludków

Prawie 1200 wysp zgrupowanych w 26 atoli, z czego tylko 200 wysp jest zamieszkanych – i tylko pięć z nich zamieszkują więcej niż 3 tysiące osób. Kolejne 88 wysp przekształcono w kurorty turystyczne, jednak pozostałe rozliczne wyspy wydają się wprost idealne dla miłośników odpoczynku z dala od wszelkiej cywilizacji. Leżące 500 kilometrów na południowy zachód od Indii Malediwy to raj turystyczny słynący z malowniczych widoków, rozległych piaszczystych plaż i krystalicznie czystej oceanicznej wody – trudno więc wyobrazić sobie lepsze otoczenie dla bezludnej wyspy.

#6. Aldabra

7 bezludnych wysp dla odludków

Aldabra na Oceanie Indyjskim to miejsce niemal nietknięte ludzką stopą. Jeden z największych atoli na świecie, ma 154 kilometry kwadratowe powierzchni zamieszkiwane między innymi przez najliczniejszą kolonię żółwi olbrzymich oraz różne gatunki endemiczne. Od 1982 roku należąca do Republiki Seszeli Aldabra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponieważ jednak jest to ścisły rezerwat, ruch turystyczny został również bardzo ograniczony, z czego z całą pewnością cieszy się lokalna fauna.

#7. Rock Islands

7 bezludnych wysp dla odludków
7 bezludnych wysp dla odludków

Jeśli gdzieś istnieje jeszcze raj na ziemi, to właśnie tam, wśród 300 wysepek będących pozostałością rafy koralowej, znajdujących się w Lagunie Południowej Palau. Większość wysp wchodzących w skład archipelagu jest niezamieszkana, nie na wszystkie docierają też turyści, których uwagę przykuwa głównie Jellyfish Lake – słone jezioro słynące z licznych meduz, wśród których można bezpiecznie nurkować.

 

Źródło: Joe

Leave a Comment