Najpiękniejsze miejsca na ziemi!

oceans-1149899_1920

Najpiękniejsze miejsca na ziemi!

Świat jest pełen pięknych miejsc. Niestety, wiele z nich niszczeje z powodu zanieczyszczenia, zmian klimatycznych i działania ludzi. Oto najpiękniejsze naturalne oraz zbudowane przez człowieka miejsca, których już raczej nie uratujemy. Najpiękniejsze miejsca na ziemi

 

#1. Wielka Rafa Koralowa

Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Naukowcy przewidują, że Wielka Rafa Koralowa zniknie całkowicie do roku 2030. W ciągu ostatnich 30 lat ta największa rafa skurczyła się o ponad 50%. Głównym powodem był wzrost temperatury. Zanieczyszczenie wody kwasami sprawia, że koralowce są coraz bardziej blade, a w niektórych miejscach zupełnie białe. Oprócz tego część rafy została zniszczona przez ludzi budujących port.

#2. Tasmańskie lasy

Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Zagrożone są zarówno lasy pokrywające 45% Tasmanii, jak i podwodne lasy wodorostów. Podwodne lasy to morski odpowiednik lasów tropikalnych. Są źródłem pokarmu, surowców medycznych oraz atrakcją turystyczną. Niestety z powodu ocieplenia klimatu lasy te są zagrożone wyginięciem. Lasy porastające wyspę są wycinane oraz niszczone przez częste pożary powodowane głównie przez uderzenia piorunów.

#3. Seszele

Najpiękniejsze miejsca na ziemi
Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Te przepiękne wyspy położone na Oceanie Indyjskim niszczeją powoli z powodu erozji i podnoszącego się poziomu morza. Naukowcy zakładają, że w przeciągu 50-100 lat znikną kompletnie – większość znajdzie się pod wodą.

#4. Tadż Mahal

Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Jeden z siedmiu cudów świata i największa atrakcja przyciągająca miliony turystów prawdopodobnie niezbyt długo będzie zdobiła Indie. A wszystko to z powodu rosnącego przemysłu i związanego z nim zanieczyszczenia powietrza. Oprócz tego zabytek leży nad rzeką Jamuna, której poziom się obniżył, co ma fatalny wpływ na fundamenty. Drewno użyte do budowy fundamentów musi być stale wilgotne. Podjęto co prawda szereg działań, aby zapobiec dalszemu niszczeniu marmurowego arcydzieła, ale jest pewne, że jeśli będziesz zwlekał, możesz nie zobaczyć go w pełnej krasie.

#5. Sfinks i piramidy w Egipcie

Najpiękniejsze miejsca na ziemi
Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Te zabytki będące wizytówką Egiptu niszczeją z powodu erozji spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza. Niestety turyści mogą w dalszym ciągu dotykać kamieni, z których piramidy i Sfinks zostały wykonane, co nie wpływa najlepiej na stan niszczejących antyków. Jest jeszcze inne zagrożenie, które może szybciej niż zanieczyszczenie wykończyć te budowle – terroryści z ISIS grożą, że wysadzą je w powietrze.

#6. Wenecja

Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Wenecja tonie od lat i nic nie wskazuje na to, że uda się to powstrzymać. Podnosi się poziom morza i to powoduje coraz częstsze powodzie w Wenecji. Sto lat temu plac świętego Marka był zalewany średnio 9 razy do roku, teraz woda podtapia go średnio 100 razy rocznie. Również tabuny turystów zaśmiecają i rujnują miasto. Naukowcy przewidują, że Wenecja zniknie w ciągu 70 lat.

#7. Babilon

Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Babilon, kolebka kultury, był niszczony i odbudowywany wiele razy i przetrwały właściwie tylko jego fundamenty. Warto jednak pojechać tam i zobaczyć na własne oczy, jak miasto było rozplanowane i koniecznie spędzić cały dzień w muzeum. Babilon obecnie jest niszczony przez działania wojenne, więc najprawdopodobniej nawet ruiny niedługo całkiem znikną.

#8. Morze Martwe

Najpiękniejsze miejsca na ziemi
Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Morze Martwe kurczy się. Pół wieku temu poziom wody zaczął opadać, a trzydzieści lat temu jezioro rozpadło się na dwie części. Naukowcy mówią, że jest to wynikiem nieprawidłowego zarządzania zasobami wodnymi w regionie. Na wybrzeżu jeziora pojawiły się tysiące lejów kresowych, które są bardzo niebezpieczne zarówno dla jeziora, jak i pobliskiej infrastruktury.

#9. Alpy

Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Z powodu zmian klimatycznych i wzrostu temperatury już niezbyt długo będziemy mogli podziwiać białe czapy na alpejskich szczytach. Rocznie topnieje 3% pokrywy lodowcowej, a naukowcy mówią, że jeśli nic się nie zmieni, lód stopnieje do 2050 roku. Lub wcześniej. Prognozy z 2006 roku zakładały, że stanie się to dopiero w 2100 roku. Będzie to miało fatalny wpływ na turystykę, nawodnienie terenu oraz zasoby wody pitnej.

#10. Wielki Mur Chiński

Najpiękniejsze miejsca na ziemi
Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Mur ten jest największą budowlą wzniesioną przez człowieka. Istnieje od dwóch tysięcy lat, a naukowcy twierdzą, że przetrwa jeszcze najwyżej 20. Największa atrakcja turystyczna Chin ulega stałemu niszczeniu przez okolicznych farmerów, naturalną erozję oraz turystów zabierających do domu na pamiątkę fragmenty muru. Całkowitej dezintegracji uległo już 30% budowli, a nie widać, aby robiono cokolwiek w celu powstrzymania dalszych uszkodzeń.

 

Źródło: Joe

Leave a Comment