Ranking najpiękniejszych miast na świecie #1

Victoria-BC-Canada-Getty

Ranking najpiękniejszych miast na świecie #1

Zapraszamy na trzy częściową podróż w artykule: ranking najpiękniejszych miast na świecie, odwiedzimy miasta z każdego miejsca na ziemi. Pokażemy wam najważniejsze atrakcje turystyczne dla poszczególnych miast.

 

#30. Sztokholm, Szwecja

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecieRanking najpiękniejszych miast na świecie

 

Stolica Szwecji, Sztokholm, to miasto tysiąca wysp. Nad wodą znajdują się ważne zabytki i atrakcje Sztokholmu – pałace, rezydencje, eleganckie sklepy, kawiarnie i warte polecenia miejsca rozrywki przy brukowanych uliczkach. Odwiedzając Sztokholm, warto wpaść na największy w Europie pchli targ przy Skarholmen. Targ jest czynny codziennie, ale najciekawsze rzeczy można dostać tam w soboty i niedziele. Wielbiciele szwedzkiego wzornictwa powinni udać się na poszukiwanie eleganckich mebli, ciekawych przedmiotów dekoracyjnych i bibelotów. Aby pobyt w Sztokholmie nie zrujnował naszego budżetu, warto zaopatrzyć się w tzw. Kartę Sztokholmską (Stockholmskortet). Karta zapewnia bezpłatny wstęp do 75 muzeów i obiektów, bezpłatne przejazdy i zniżki oraz praktyczny przewodnik po Sztokholmie.

 

#29. Drezno, Niemcy

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecie

W Dreźnie tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Dziesiątki niesamowitych zabytków, muzeów, ciekawych budynków, setki restauracji, przecinające malowniczą rzekę Łabę liczne mosty, wielki barokowy park Grosser Garten czy kolejka górska Schwebebahn. Drezno to też centrum Saksońskiego Szlaku Winnego! Miasto leży niedaleko granicy z Polską i Czechami, wydaje się być idealnym miejscem na krótki, weekendowy wypad. Zwłaszcza rowerowy, gdyż liczne ścieżki rowerowe, cała infrastruktura rowerowa, ogólnie kultura jazdy i nastawienie ludzi do rowerzystów, mocno do tego zachęcają.

 

#28. Szanghaj, Chiny

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecie

Szanghaj: nazywany najczęściej Paryżem Wschodu lub Ladacznicą Orientu. Miasto łatwych pieniędzy, nielegalnych biznesów i straconych fortun. Raj dla szukających przygód awanturników, oszustów, hazardzistów i gangsterów. Główne atrakcje to Nanjing street (główny deptak miasta) i leżące w pobliżu wybrzeże Bund, nowoczesny Pudong i kolonialna Dzielnica Francuska. Warto także odwiedzić muzeum (Shanghai Museum) oraz ogrody Yuyuan i stare miasto.

 

#27. Dublin, Irlandia

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecieRanking najpiękniejszych miast na świecie

 

Dublin to największe miasto w Irlandii i jej stolica. Leży na wschodnim brzegu Irlandii u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Położenie miasta w pobliżu szlaków morskich sprawiło, że wszystkie trzy kultury, które wywarły wpływ na Irlandię a swoje ślady zostawiły także na terytorium dzisiejszego Dublina.  Zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku). Jednym z nich jest Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów w XIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę – dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku. Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka.

 

#26.  Hong Kong, Chiny

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecie

 

Piękne zielone wzgórza kontrastują z wysokimi, 70-piętrowymi blokami mieszkalnymi i futurystycznymi biurowcami. To właśnie tu spokój otaczającej przyrody zderza się ze zgiełkiem tłumu i korków ulicznych.Samo miasto położone jest na stałym lądzie oraz na wielu wysepkach, z których można wyróżnić dwie główne: Hong Kong i Lantau. Pierwsza z nich to skupisko wielkich nowoczesnych biurowców i bloków, których prawdziwy urok można podziwiać późnym wieczorem z Alei Gwiazd znajdującej się na stałym lądzie po przeciwnej stronie wyspy. Tysiące mieniących się, kolorowych neonów rozmieszczonych na tych potężnych kolosach tworzą naprawdę niesamowity widok i są jednym z głównych atrakcji turystycznych miasta. Druga z wyżej wymienionych wysp przyciąga do siebie setki ludzi, a to ze względu na charakterystyczną ogromną statuę Buddy wykonaną z brązu. Wyspa także obfituje w świątynie wplecione w krajobraz pokrytych zielenią wzgórz, co czyni ją naprawdę pięknym miejscem znacznie kontrastującym z porośniętą betonowymi budowlami wyspą Hong Kong.To miejsce gdzie ścierają się elementy Wschodu i Zachodu

 

#25 Singapur

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecieRanking najpiękniejszych miast na świecie

Singapur to państwo-miasto znane przede wszystkich z pięknych, pocztówkowych nocnych zdjęć jego dzielnicy finansowej, czyli pięknych szklanych drapaczy chmur odbijających się w tafli Marina Bay. Miasto znane z restrykcyjnego prawa, pedantycznego porządku i precyzyjnej organizacji. Co warto zobaczyć w Singapurze? Marina Bay, czyli dzielnica finansowa miast, singapurskie Zoo, akwarium w Singapurze – S.E.A. Aquarium – największe na świecie akwarium, wyspa Sentosa i parki rozrywki, dzielnica Chinatown i Geylang po zachodzie słońca.

 

#24. Victoria, Kanada

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecie

 

Victoria – miasto w zachodniej Kanadzie, stolica Kolumbii Brytyjskiej. Leży na wyspie Vancouver, nad cieśniną Juan de Fuca (Ocean Spokojny). Bogactwo przyrody i liczne ciekawostki zachęcają do zwiedzania i spędzania czasu pośród mistycznych rzeźb. Warto zwiedzić słynne muzea, chociażby Muzeum Morskie, Planetarium lub Galerię Sztuki. Dla osób aktywnie spędzających czas magnesem będą obiekty sportowe, lodowiska, wyciągi narciarskie, których w Vancouver wiele. Miasto znane jest z organizacji pokazów sztucznych ogni. Każdego roku nad zatoką English Bay odbywa się to wspaniałe widowisko, któremu towarzyszą przedstawiciele z innych państw świata.

 

#23. Quebec, Kanada

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecie

Miasto Quebec to stolica Prowincji o tej samej nazwie, położone na skałach Cap Diamant i nad Rzeką Św. Wawrzyńca. Miasto to kolebka francuskiej części społeczeństwa w Kanadzie, które pod wieloma względami przypomina Paryż. Europejski charakter, architektura i znaczenie Quebecu w historii Ameryki Północnej sprawiły, iż w 1985 r. wpisany został całkowicie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Najstarsza część miasta to Basse-Ville (Dolne Miasto), które symbolizują wąskie uliczki, kręte schody i kafejki dodające wyjątkowego urokowi miastu. Najstarsza część Quebecu otoczona jest warownymi murami i stanowi jedyne tego typu miasto w regionie Ameryki Północnej. Większość godnych zobaczenia obiektów znajduje się w jednym, łatwo dostępnym miejscu, położonym powyżej i poniżej skarpy Cap Diamant, która uwieńczona jest budynkiem pięknej Cytadeli. Największe atrakcje miasta to; Assemblée Nationale (siedziba lokalnego parlamentu), Hôtel du Parlement, Świątynia Św. Anny (będąca jednym z najważniejszych miejsc kultu katolickiego w Kanadzie), Zamek Frontenac i deptak Dufferin Terrace, pole bitwy Plains of Abraham Battlefield Park oraz największy budynek w mieście Observatoire de la Capitale.

 

#22. Madryt, Hiszpania

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecie

 

Madryt to najwyżej położona stolica europejska (leży na wysokości 655 metrów n.p.m), a poza tym jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów hiszpańskich miast. Można tu znaleźć sporo ciekawych miejsc, interesujących zabytków i niesamowitych muzeów a także odpocząć w jednym z około 40 parków i ogrodów znajdujących się w jego obrębie. Główne atrakcje Madrytu: Puerta del Sol (Brama słońca),  El Palácio Real (Pałac Królewski), Museo del Prado (Muzeum Prado),Gran Via, Plaza de España (Plac Hiszpański),
Real Jardín Botanico (Królewski Ogród Botaniczny), Plaza de Santa Ana (Plac św. Anny), Orquesta Nacional de España (Hiszpańska Opera Narodowa), El Monasterio de las Descalzas Reales (Klasztor Klarysek w Madrycie)

#21. Siena, Włochy

 

Ranking najpiękniejszych miast na świecieRanking najpiękniejszych miast na świecie

Siena jest włoskim miastem w Toskanii, leżącym w prowincji o tej samej nazwie, liczącym około 50 tysięcy mieszkańców. Głównym źródłem utrzymania żyjących tu ludzi jest turystyka, która przyciąga setki tysięcy gości rocznie do tego pięknego, prawdziwie włoskiego miasta. Siena powstała w czasach średniowiecza i do dziś można w niej podziwiać tamten pierwotny układ urbanistyczny. Centrum Starego Miasta zajmuje najważniejszy w Sienie rynek Piazza del Campo. Jest to znacznej wielkości plac, przy którym zgrupowały się zabytkowe budynki z Palazzo Publico zbudowanym w latach 1297-1310 z cegieł i trawertynu, początkowo siedziba władz miejskich. Aktualnie w pałacu znajduje się Museo Civico zawierające zbiory dokumentów, szkiców i obrazów dokumentujących historię Sieny. Przy Piazza del Campo znajduje się też Torre del Mangia, wieża i dzwonnica o wysokości 102 metrów. Zbudowana w latach 1338 – 48 na podstawie projektu Lippa Memmi, sieneńskiego malarza. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy do którego prowadzą 503 stopnie. Najważniejszym jednak zabytkiem w Sienie jest XII-wieczna katedra, wraz z baptysterium i kampanilą, z przepiękną ośmiokątną amboną i płaskorzeźbami znanych rzeźbiarzy z XV wieku

 

 

 

Źródło: Redakcja czasnawas.pl, Wiki, Love


Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


 

 

 

Leave a Comment