5 pomysłów na tani weekend w Europie

prague-1119791_640

5 pomysłów na tani weekend w Europie! We dwoje.

Często nie mamy pomysłu na wyjazd na weekend we dwoje, w dzisiejszym artykule przedstawimy tanią alternatywę wyjazdów do europejskich miast. Myślę, że nasze propozycje nie nadszarpną waszego budżetu domowego a miłe chwile spędzone we dwoje zostaną wam w pamięci na zawsze. Przedstawimy krótki opis atrakcji turystycznych i poszczególne koszty wycieczki. Start naszych podróży rozpoczniemy z centralnego punktu Polski, czyli Warszawy – łatwo tu dojechać z każdego miejsca w Polsce. Wyjazd szacowaliśmy na przykładowy weekend 22-24 kwietnia 2016 roku. Zatem 5 pomysłów na tani weekend w Europie:

 

#1. Wilno

5 pomysłów na tani weekend w Europie

 

Transport:

Ceny przejazdu autokarowego z Warszawy do Wilna kosztują około 20 euro w obie strony dla jednej osoby dorosłej. – czas podróży około 8 h.

Osoby z zasobniejszym portfelem mogą wybrać przelot samolotem, ceny od 375 zł – czas podróży około 4 h.

Nocleg:

Jako, że to wyjazd we dwoje nie będziemy brali pod uwagę łóżek w sali wieloosobowej, tylko pokój dwuosobowy.

Ceny od 170 zł za cały pobyt w samym centrum miasta. Średnia cena dla pokoju dwuosobowego to 210 zł za 2 noce.

 

5 pomysłów na tani weekend w Europie5 pomysłów na tani weekend w Europie

 

Atrakcje turystyczne:

Miasto ma jedną z największych w Europie starówek i wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. Zwiedzanie warto zacząć od ulicy Zamkowej wiodącej do Ostrej Bramy i katedry św. Stanisława. Najstarsze obiekty, pochodzące z XV i XVI wieku zachowały się jedynie we fragmentach, są to przede wszystkim: gotycka sala dwunawowa przy ulicy Uniwersyteckiej, część zabudowy między dziedzińcami Skargi i Sarbiewskiego, północne skrzydło dziedzińca Sarbiewskiego z szesnastowieczną polską attyką. Najważniejsze symbole miasta to przede wszystkim Zamek Giedymina na Górze Zamkowej oraz wspomniana już Archikatedra. Szczególnym miejscem jest również Trijý Kryžiý kalnas – Góra Trzech Krzyży, będąca najlepszym punktem widokowym na panoramę miasta. Góra zwieńczona jest trzema wielkimi krzyżami na pamiątkę umęczenia siedmiu franciszkanów.

 

 

#2.  Budapeszt

 

5 pomysłów na tani weekend w Europie

Transport:

Bilet autokarowy kosztuje 160 zł w obie strony a czas podróży wynosi 11 h, lepszą alternatywą na dotarcie do Budapesztu jest podróż pociągiem. Cena biletu w obie strony to około 40 euro a czas podróży 9,4 h.

Bilet lotniczy kosztuje 278 zł  jeżeli macie możliwość powrotu w poniedziałek. Czas podróży 1,1 h

 

Nocleg:

Ceny pokoju dwuosobowego zaczynają się od 203 zł za cały pobyt w samym centrum miasta. Średnia cena dla pokoju dwuosobowego to 240 zł za 2 noce.

 

5 pomysłów na tani weekend w Europie5 pomysłów na tani weekend w Europie

Atrakcje turystyczne:

W mieście nie brak miejsc rozrywki – Park Pomników , Ogród Zoologiczny z 1866 roku , Oceanarium-Tropicarium największe w Europie Środkowo-Wschodniej – jego powierzchnia wynosi blisko 3000 m2 !, Pałac Cudów, czyli po węgiersku Csodák Palotája, to prawdziwy raj dla wszystkich dzieci, które właśnie odkryły w sobie żyłkę młodego odkrywcy – naukowca, spragnionych wiedzy i niezwykłych doświadczeń , a poza tym liczne kluby nocne, kasyna , kina, restauracje etc. Lewy brzeg Peszt , to centrum miasta, nazywane Belváros. Rozbudowane zostało dopiero na początku XIX wieku, wtedy też Peszt przyjął swe dzisiejsze oblicze. Neoklasyczne kamieniczki i wąskie uliczki tętniące życiem przez całą dobę pozostawiają niezatarty ślad w pamięci wszystkich odwiedzających miasto turystów.

 

#3. Praga

 

5 pomysłów na tani weekend w Europie

 

Transport:

Bilet autokarowy kosztuje 64 zł w obie strony dla jednej osoby dorosłej, na tej strasie przewoźnicy bardzo często oferuje spore zniżki za kurs.

Czas podróży 12 h.

Podróż pociągiem to lepsze wyjście, czas podróży to 7,15 h a ceny bilety wahają się od 40 do 60 euro w obie strony w zależności jaką promocje przygotuje przewoźnik na dany weekend.

Bilet Lotniczy to wydatek 473 zł a czas podróży to 1,35 h

 

5 pomysłów na tani weekend w Europie5 pomysłów na tani weekend w Europie

 

Atrakcje turystyczne:

Najpiękniej Praga wygląda w nocy. Ktoś, kto nigdy nie był w tym mieście nie zrozumie tego specyficznego klimatu, jakiego nie ma żadne inne europejskie miasto. Podświetlone zamkowe mury z daleka przyciągają wzrok zachęcając z jednej strony do nocnego spaceru po wąskich uliczkach i wstąpienia po drodze do jednej z mieszczańskich knajp w starym stylu. Polacy zachwycają się starym miastem Krakowa, uważając je za niepowtarzalne i owszem, z patriotycznego obowiązku mają rację, a jednak praskie Stare Miasto przewyższa Kraków o milę. Jako zbiór doskonale zachowanych i nie naruszonych przez zawieruchę wojenną zabudowań miejskich, kościołów, karczm, mostów Praga została wpisana na listę zabytków UNESCO.

 

#4. Ryga

5 pomysłów na tani weekend w Europie

Transport:

Bilet autokarowy kosztuje około 250 zł a czas podróży to 14 h, jest to dość wymagająca podróż ale to miasto wynagrodzi wam cierpienia.

O wiele lepszą alternatywą jest bilet samolotowy w cenie 469 zł w obie strony. Czas podróży to tylko 4 h.

 

Nocleg:

Ceny hoteli zaczynają się od 170 zł za pokój dwuosobowy w samym centrum Rygi, natomiast średnia cena pokoju na cały pobyt wynosi niecałe 200 zł.

5 pomysłów na tani weekend w Europie5 pomysłów na tani weekend w Europie

Atrakcje turystyczne:

Ryga wita turystów nowocześnie najwyższą konstrukcją w mieście – wieżą telewizyjną, mającą 368,5 m wys. To trzeci co do wielkości obiekt w Europie. Z daleka widać też most wantowy przez Dźwinę – najładniejszy z czterech mostów stolicy Łotwy. Interesującymi obiektami są również gildie kupieckie, typowe dla krajów nadbałtyckich. Oryginalne budynki średniowiecznych gildii nie zachowały się, a te, które oglądać można dzisiaj pochodzą z połowy XIX w.

 

#5. Wiedeń

5 pomysłów na tani weekend w Europie

 

Transport:

Pierwsza propozycja to 14 h podróż autokarem za cenę 88 zł w obie strony. Kolejną jest pociąg, który w obie strony zawiezie nas za 58 euro a czas podróży to tylko 7h.

Bilety lotnicze są w cenie 553 zł a czas podróży to 1,25 h.

Nocleg:

Najtańsze oferty pokoju dwuosobowego w centrum tego pięknego miasta zaczynają się od 350 zł za dwie noce, niestety średnia cena za cały pobyt wynosi nawet 450 zł.

 

5 pomysłów na tani weekend w Europie5 pomysłów na tani weekend w Europie

 

Atrakcje turystyczne:

Najważniejszym i najatrakcyjniejszym obiektem zabytkowym w Wiedniu jest Hofburg – dawna siedziba rodu Habsburgów, mająca juz około 700 lat. Z jego pierwotnego projektu została zaledwie kaplica, a inne części pałacu zostały wiele razy przebudowane. Obiekt  jest imponujący, a jego powierzchnia przekracza 240 tysięcy m2. Posiada on aż 19 dziedzińców, 50 klatek schodowych, 2600 pokoi oraz muzeów, kaplic, ogrodów, bibliotek i innych pomieszczeń. Wiekszość pozostałych zabytków mieści się na tradycyjnym Starym Mieście, które jest uznawane za najpiękniejsze w Europie. Poza wspomnianym już barokowym Hofburgiem znajduje się tu średniowieczna katedra św Stefana oraz wiele XIX-wiecznych domów, w tym gmach Opery Narodowej i Muzeum Sztuki. Na Starówce znajduje sie też słynna kolumna Świętej Trójcy na pamiątkę epidemii dżumy oraz kompleks kulturalny MuseumsQuartier.  Na szczególną uwagę zasługuje katedra ze 137- metrową wieżą, która stanowi zarówno punkt orientacyjny miasta, jak i platformę widokową na panoramę Wiednia.

 

Życzymy wam udanego weekendu!

5 pomysłów na tani weekend w Europie

 

 

 

Źródło: Redakcja czasnawas.pl, Wiki, Love, Loty


Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


 

 

 

One thought on “5 pomysłów na tani weekend w Europie

  1. Dodałbym jeszcze opcję podróży przyczepą kempingową lub kamperem, ceny wynajmy przyczepy zaczynają się do 100 zł za dobę a kampera 300. Pojemność takich „wynalazków” to 4 osoby. Do tego dochodzi cena pola kempingowego, które z kartami zniżkowymi wynosi od 11 do 19 Euro za wszystkich (2 osoby dorosłe + 3 dzieci + przyczepa + kamper lub auto + prąd + dostęp do węzłów sanitarnych).

    w praktyce cena noclegu od osoby wychodzi od 40 zł w przyczepie i od 90 w kamperze, ceny liczone są dla miesiąca kwietnia 2016 czyli poza sezonem. Co ciekawe zazwyczaj koło dużych miast jest kilka kempingów w różnych lokalizacjach. Gdy przeniesienie się nie jest problemem można zobaczyć więcej.

Leave a Comment