Najpiękniejsze miasta na świecie 2 – Ranking

Venice-Italy-Getty

Najpiękniejsze miasta na świecie 2

Zapraszamy na drugą  część podróży w artykule: najpiękniejsze miasta na świecie 2, odwiedzimy miasta z każdego miejsca na ziemi. Pokażemy wam najważniejsze atrakcje turystyczne dla poszczególnych miast.

 

#20. Edynburg, Szkocja

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

To miasto innowacyjne, pełne studenckiej energii i zaskakujące swoją scenerią. Krajobrazem może nieco przypominać Rzym, a to za sprawą siedmiu wzgórz, wokół których zostało wybudowane. Do najważniejszych zabytków tego uroczego i bogatego w tradycję historyczną miasta zalicza się położony na malowniczym wzgórzu kompleks zamkowy, który jest przykładem różnorodnych stylów architektonicznych, uznawany jest też za najważniejszy zabytek Szkocji. Zamek ten na przestrzeni wieków pełnił różne role, był siedzibą władcy oraz fortecą, do dziś najlepiej zachowała się kaplica św. Małgorzaty pochodząca z XII wieku. Na końcu Royal Mile wznosi się oficjalna szkocka rezydencja królowej brytyjskiej. Pałac z rozległym dziedzińcem, został wybudowany w 1498 roku dla króla Jakuba IV, a jego obecny kształt jest wynikiem przebudowy w XVII wieku, wykonanej z rozkazu Karola II. Wnętrza pałacowe zwane Apartamentami Państwowymi są bogato zdobione gobelinami, portretami i malarstwem dekoracyjnym

 

#19. Vancouver, Kanada

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

Podróżni przybywający do Vancouver nie mają powodów do narzekań. Moc atrakcji rekreacyjno-wypoczynkowych czyni z tego miasta ważny ośrodek turystyczny. Znajduje się tu 200 parków, z których najbardziej znany to ten o nazwie Park Stanleya. Warto zwiedzić słynne muzea, chociażby Muzeum Morskie, Planetarium lub Galerię Sztuki. Dla osób aktywnie spędzających czas magnesem będą obiekty sportowe, lodowiska, wyciągi narciarskie, których w Vancouver wiele. Miasto znane jest z organizacji pokazów sztucznych ogni. Każdego roku nad zatoką English Bay odbywa się to wspaniałe widowisko, któremu towarzyszą przedstawiciele z innych państw świata.

 

#18. Lucerna, Szwajcaria

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

Najważniejszą atrakcją Lucerny jest z pewnością krajobraz. Malownicza góra wyrastająca na horyzoncie na tle nieba dodatkowo odbija się w tafli jeziora tworząc obraz, jakim poszczyciłby się niejeden malarz pejzażysta. Można ją podziwiać podczas rejsu statkiem wycieczkowym, albo przejażdżki kolejką górską. Przede wszystkim odwiedzenia wymaga Starówka, na której znajdzie się wiele malowniczych kamienic sprzed 100-300 lat, a także niezwykły słynny Kappelbrücke, najstarszy (z 1365 r.) most drewniany w Europie. Dopiero kiedy ktoś zbliży się do niego, widzi, że nie łączy on brzegów najkrótszą drogą, ale wije się zygzakiem przypominającym rozciągniętą literę Z, który można oglądać siedząc w jednej z okolicznych kawiarenek nad rzeką. W centrum znajduje się też słynny Pomnik Umierającego Lwa.

 

#17. Amsterdam, Holandia

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

Amsterdam to miasto XIII-wieczne i jak na takie przystało można tu znaleźć wiele średniowiecznych zabytków, zachowanych do dziś w doskonałym stanie. Dla turystów to istny raj, pełen miejsc tajemniczych i ciekawych, zwłaszcza tych nawiązujących tematycznie do palenia marihuany czy otwartej prostytucji. Kanały- mieście jest ich aż 160. Najważniejsze powstały w początkach XVII wieku, kiedy to zaczęła się zakrojona na szeroką skalę rozbudowa miasta. Zostały spięte w system zwany Grachtengordel, na który złożyły się trzy główne cieki: Cesarza, Panów i Książęcy. Oplatają one stare miasto, zaś od nich odchodzą kolejne, już mniejsze kanały. Cztery lata temu Grachtengordel trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Plac Dam – Dziś jego poszczególne końce zamykają Pałac Królewski, popularny gabinet figur woskowych Madame Tussaud, zabytkowy Hotel Krasnapolski i dom towarowy Bijenkorf. Na środku stoi Nationaal Monument, czyli pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Plac Dam jest miejscem, gdzie godzinami przesiadują młodzi ludzie nie tylko z Amsterdamu.

#16. Kapsztad, Republika Południowej Afryki

najpiękniejsze miasta na świecie 2najpiękniejsze miasta na świecie 2

Dla turystów jest to raj, o jakim można tylko pomarzyć. Z jednej strony góry, zachęcające do wspinaczek i pieszej turystyki, na które można wjechać kolejką linową a zjechać na linie wzdłuż 112 metrowego zbocza. Z drugiej strony wody spokojnej zatoki ze wszystkimi atrakcjami, włącznie z nurkowaniem i podziwianiem wraków starych statków, słynną plażą Camps Bay i możliwością uprawiania surfingu. Klimat śródziemnomorski zapewnia doskonałe warunki pogodowe, choć zima – w przeciwieństwie do naszej przypadająca na okres od czerwca do sierpnia – może zaskoczyć niższymi temperaturami. Miejscem wartym odwiedzenia w Kapsztadzie jest Zamek Dobrej Nadziei – Castle of Good Hope. Bezpłatnie można zwiedzić również Parlament. Panoramę miasta można też obejrzeć z Signal Hill – Wzgórza Sygnałowego, z którego codziennie w południe strzela działo Noon Gun słyszane w całym mieście.

 

#15. Tokio, Japonia

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

Tokio oferuje liczne nowoczesne rozrywki i atrakcje. Znajdują się one głównie w dzielnicach – Ginza, Roppongi, Shibuya i Shinjuku. W Ginzie znajdziemy też mnóstwo wielkich domów handlowych jak i małych butików świetnie zaopatrzonych we wszystkie towary. Znajdziemy też w mieście orientalne bazary , czy w niedalekim porcie rybny targ. Bilety wstępów również nie powinny nadszarpnąć w dużym stopniu naszego budżetu, o ile zamierzamy skupić się na najważniejszych miejscach. Warto po południu wjechać na szczyt Tokyo Tower lub SkyTree i zostać do zmroku, aby podziwiać nocną panoramę japońskiej stolicy. Warto odwiedzić Asakusę i zobaczyć imponującą Sensoji Temple, warto odwiedzić Hibya Park i ogrody cesarskie. Warto w końcu oddać się nocnym rozrywkom na Roppongi lub Shibuyi.

 

#14. Barcelona, Hiszpania

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

Jedno z najpiękniejszych miast Europy, stolica Katalonii i turystyczny raj – Barcelona… Zwiedzanie miasta stanowi prawdziwą ucztę dla zmysłów i spustoszenie dla portfela. Miejscem, dla którego przyjeżdża się do Barcelony jest jednak Temple Expiatori de la Sagrada Familia. To jedna z największych i najpiękniejszych świątyń świata. Projektantem i głównym wykonawcą był niezwykle wierzący Antonio Gaudi. Miasto-ogród Park Güell budowany był z przerwami 14 lat od początku ubiegłego stulecia. Dziś dzieło dwóch twórców to ogród jakby z innego, bajkowego świata, na którego terenie można znaleźć kolorowe figurki smoków, bajecznych zwierząt i postaci z mitów. W centralnym pawilonie parku, w Sali Stu Kolumn, sufit podpierają 84 słupy zdobione mozaiką ze szkła i ceramiki. Do ich wnętrza spływa deszczówka z dachu. Dach, czyli Gran Plaça Circular (Wielki Okrągły Plac), to olbrzymi taras widokowy z najdłuższą ławką świata mierzącą 152m, ozdobioną kolorową mozaiką. W 1984 r. kompleks został wpisany na listę UNESCO. Dla kontrastu Carrer de Monccada to wąska uliczka, przy której można podziwiać poałace barcelońskiej elity, żyjącej tu w XIV i XV wieku. Poble Espanyol to zespół zabudowań wzniesiony na Wystawę Światową. To prawie 120 budynków rozłożonych wokół ogromnego placu, wiernie skopiowanych według oryginału znajdującego się w Kordobie, Salamance, Madrycie czy Walencji.

 

#13. Wenecja, Włochy

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

Wenecja to miasto kanałów. Nie ma w nim samochodów, a transport odbywa się drogą wodną. Najlepszym środkiem transportu jest vaporetto – tramwaj wodny. Nad kanałami rozpościerają się liczne mosty, w tym Ponte delle Tette – Most Cycków. Jego nazwa wzięła się od nagich biustów kobiet lekkich obyczajów, które w XVI wieku wysiadywały w oknach kamieniczek i pałaców, wabiąc biustami przechodzących młodzieńców. Wenecja, a zwłaszcza wyspa Murano, słynie od wieków z produkcji pięknego szkła. Tamtejsi wytwórcy strzegą technik jego wytwarzania. Jako pamiątkę z Wenecji turyści przywożą najczęściej coś szklanego albo słynne weneckie maski. Długo będziemy pamiętać też smak weneckiej polenty i wina Valpolicella.

 

#12. Salzburg, Austria

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

W Salzburgu, czwartym największym mieście Austrii, studiuje blisko 12 tysięcy żaków, a w roku odbywa się przeszło cztery tysiące imprez kulturalnych. Starówka z dwudziestoma barokowymi kościołami, domem Mozarta i zasłużonym miejscem na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, należy do jednych z najbardziej charakterystycznych na Starym Kontynencie. Centralnym zabytkiem Salzburga jest oczywiście monumentalna, górująca nad miastem twierdza Hohensalzburg, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Wysoki Salzburg. Mozart urodził się w 1756 roku w domu przy Getreidegasse 9. Kilkupiętrowa kamienica otwarta jest dla zwiedzających – mieści się tu dziś muzeum poświęcone kompozytorowi i jego najbliższym. Warto zwrócić uwagę na izbę kuchenną, którą odrestaurowano zgodnie ze standardami, jakie panowały w XVIII wieku.

#11. Jerozolima, Izrael

 

najpiękniejsze miasta na świecie 2najpiękniejsze miasta na świecie 2

 

Jerozolima jest miejscem, gdzie przenika się kultura Zachodu i Wschodu, tworzy to specyficzną, egzotyczną atmosferę. W mieście jest wiele placówek kulturowych i religijnych. Prawdziwe serce Jerozolimy bije jednak za murami Starego Miasta. Na obszarze niespełna kilometra kwadratowego krzyżują się wpływy żydowskie, chrześcijańskie, islamskie. Stare Miasto jest niczym patchwork utkany z niezliczonych barw, zapachów, dźwięków, niczym mozaika pieczołowicie złożona z wirujących wokół słów i nawoływań w egzotycznych dla Europejczyka językach. Dzielnica muzułmańska płynnie przechodzi w chrześcijańską, której centralnym punktem jest Bazylika Grobu Świętego.

 

 

 

Źródło: Redakcja czasnawas.pl, Wiki, Love


Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


Leave a Comment