Safari – pomysł na egzotykę na wakacjach

safari-935927_1920

Safari to wyprawa, która odkrywa przed podróżnymi zróżnicowany krajobraz Afryki i naturalne życie dzikich zwierząt.  Jednym z najpopularniejszych miejsc na safari jest Kenia.

 

Na czym polega safari?

Safari to coś dla miłośników mocnych wrażeń. Safari odbywa się w Parkach Narodowych Afryki. Podróżą dowodzi przewodnik. Najpopularniejsze miejsca na safari to Kenia, Tanzania i RPA. Możemy tam podziwiać lasy tropikalne, masywy wulkaniczne i obszerne tereny sawannowe. Safari rozpoczyna się przed wschodem słońca. O tej porze dnia zwierzęta są najbardziej ruchliwe -można je spotkać przy wodopoju, polujące lub przechadzające się o poranku. Ze względów bezpieczeństwa na terenie Parków Narodowych nie można opuszczać pojazdów.

safari-935927_1920

Co zabrać na safari?

Pakując bagaż, powinniśmy zabrać ze sobą kryte buty, jasne przewiewne koszule z długim rękawem i spodnie w wąskimi nogawkami. Taki strój ustrzeże nas przed insektami i poparzeniami słonecznymi. W walizce nie może zabraknąć apteczki, kremów z filtrem, płynów przeciwko owadom, latarki, zapalniczki, śpiwora i nakryć głowy. O poranku na sawannie może być chłodno, dlatego powinniśmy spakować też cieplejszą kurtkę i płaszcz przeciwdeszczowy. Jednym z elementów podróży po Afryce jest wizyta w wiosce Masajów. Warto mieć wówczas przy sobie, np. kilka długopisów i gumy do życia, abyśmy mogli podarować je witającym nas masajskim dzieciom.

 

Planując dojazd na lotnisko powinniśmy postawić na podróż własnym samochodem, który na czas pobytu odstawimy na parking. Lotnisko Gdańsk ma w swojej okolicy parking, z którego będziemy mieć zapewniony transfer na lotnisko w obie strony. W sezonie letnim rejsy do Kenii z gdańskiego portu lotniczego odbywają się kilka razy w tygodniu.

 

Przed wyjazdem powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na 6-8 tygodni przed planowaną podróżą trzeba skonsultować się z lekarzem i zapytać o leki na malarię i szczepionki uodparniające. Wszystkich podróżujących do krajów tropiku obowiązuje szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze). Do szczepień zalecanych należą, m.in.: szczepionka przeciwko tężcowi, WZW A i durowi brzusznemu. Jadąc na safari, możemy też wyrobić sobie niebieską kartę ubezpieczeniową, która zapewni niezbędną pomoc medyczną i wziąć ze sobą namiary na placówki dyplomatyczne w Kenii, do których będziemy mogli się zgłosić na wypadek jakichkolwiek problemów.

 

elephant-279505_1920

Higiena na safari

Higienę w Kenii należy traktować rygorystycznie. Surowa woda z kranu nie nadaje się ani do picia, ani do płukania ust. Możemy używać jej tylko po długotrwałym gotowaniu (co najmniej 10 minut). Pewnym źródłem jest woda w butelkach. Trzeba też unikać jedzenia potraw niedogotowanych lub niedosmażonych i często myć ręce mydłem antybakteryjnym.

 

Koszt pobytu na safari

Najniższy koszt safari w Kenii, podczas którego będziemy nocować w namiotach, to około 100 dolarów dziennie za osobę (w cenę wliczony jest wstęp do parku). Decydując się na noclegi w namiotach stacjonarnych, musimy liczyć się ze wzrostem kosztów do blisko 200 dolarów. Organizując safari w Kenii za pośrednictwem tamtejszej agencji turystycznej, możemy otrzymać rabat na noclegi w wysokości 10-20%.

Zobacz także: Podróż do kraju kwitnącej wiśni

 

Leave a Comment