O czym warto pamiętać przed podróżą samolotem?


Czas bezpośrednio poprzedzający podróż bywa nerwowy i napięty. Nie bez powodu Niemcy nazywają ten stan „Reisefieber” – podróżną gorączką. Zazwyczaj mamy wtedy sporo rzeczy na głowie – niektóre rzeczy trzeba skończyć, pozamykać, inne załatwić i dopiąć na ostatni guzik. Jeśli za środek transportu obraliśmy samolot, warto poświęcić kilka minut i sprawdzić, czy w tej kwestii o niczym nie zapomnieliśmy. Przedstawiamy krótką listę lotniczych spraw, których musisz dopilnować.

 

Rozmiar i waga bagażu

Atrakcyjne bilety lotnicze Ryanair i innych tanich przewoźników pozwalają nam najczęściej na zabranie ze sobą tylko bagażu podręcznego. Sprawdź, jakie zasady w tej kwestii obowiązują w przypadku Twojego przewoźnika. By uchronić się przed nieprzyjemną i kosztowną niespodzianką podczas nadawania bagażu, koniecznie zmierz i zważ swoje torby i walizki jeszcze w domu. Jeśli zarezerwowałeś loty Ryainair, będziesz mógł zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego – jedną małą walizkę i jedną małą torebkę. W innych liniach lotniczych mogą jednak obowiązywać inne reguły.

Takie same natomiast przepisy w przypadku całego ruchu powietrznego dotyczą przewozu płynów i niektórych przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych. W bagażu podręcznym płyny mogą znajdować się w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml, zaś ich łączna objętość nie może przekroczyć 1 l. Szczegółową listę przedmiotów, których nie można wnieść ze sobą na pokład samolotu, znaleźć można na stronach internetowych linii i portów lotniczych.

 

businessman waiting in the airport with laptop

Odprawa i karty pokładowe

Tanie linie lotnicze obowiązek dokonania odprawy pozostawiają podróżnemu. Nie jest to sprawa skomplikowana – wszystko odbywa się online na stronie internetowej przewoźnika. Nie warto zwlekać z tym do ostatniej chwili, kiedy czas zaczyna Cię gonić. Zrób to na spokojnie,  z wyprzedzeniem. Jeśli kupiłeś bilety Ryanair, dostęp do odprawy online otrzymasz na 30 dni przed planowaną datą wylotu. Pamiętaj, by dokładnie wprowadzić wszystkie potrzebne dane zgodnie z tym, co widnieje w naszym dokumencie podróżnym (dowód osobisty lub paszport). Sprawdź wpisane informacje co najmniej dwa razy – w przypadku, gdy będą różnić się od tych zawartych w paszporcie, możemy mieć problemy już na starcie podróży.

Gdy wypełnisz już odpowiedni formularz, a system wygeneruje karty pokładowe w formacie PDF, koniecznie wydrukuj je jeszcze w domu. To dokument, bez którego nie zostaniesz wpuszczony do samolotu. Wersja elektroniczna nie wystarczy, zaś usługa wydrukowania kart już na lotnisku jest bardzo droga – kwota często kilkukrotnie przekracza cenę taniego biletu… Przed wyjściem z domu koniecznie więc upewnij się, czy masz ze sobą wersję papierową karty pokładowej i dokument, który potwierdza zawarte w niej informacje.

 

Życzymy spokojnej i udanej podróży!

 

Leave a Comment