Co zapakować na wycieczkę?

gps

Wakacje to czas wypraw małych i dużych. Dobrym pomysłem na krótsze wypady jest wyjazd w góry czy do lasu. Jeśli masz ochotę na taką wycieczkę, a zwykle jeździsz na zorganizowane wyprawy, to łatwo możesz czegoś ważnego zapomnieć. Dlatego przygotowaliśmy ściągawkę z najważniejszego ekwipunku!

 

Ubrania na każdą pogodę

Odpowiednie ubrania to podstawa w terenie. Często powtarza się, że pogoda w górach bywa kapryśna i może się zmienić diametralnie w przeciągu bardzo krótkiego czasu. Nie należy lekceważyć tej przestrogi. Trzeba być zawsze przygotowanym na najlepsze i najgorsze, czyli zapakować ubrania na ładną pogodę i urwanie chmury. W ciepły dzień możemy chodzić po górach w krótkich spodenkach, jednak na wyższych partiach lepiej przebrać się w długie spodnie, które ochronią nasze nogi przed obtarciami. Nie można zapominać również o wodoodpornej kurtce, jakiejś osobnej ciepłej warstwie i koszulce na zmianę. Gdy się spocimy i temperatura spadnie, to przyjemnie będzie założyć suchy t-shirt.

gps

Wygodne buty

Dobre buty są nieocenione podczas wędrówek. Obuwie górskie powinno dobrze trzymać kostkę i zapewniać stopie wentylację. Temu służą rozmaite nowoczesne materiały i membrany – wypuszczają wilgoć na zewnątrz i nie dopuszczają wody do środka. Więcej informacji o butach trekkingowych znajdziesz w poradniku National Geographic. Ponadto podeszwa musi być przyczepna, zapewniając nam dobre oparcie na podłożu, szczególnie na skałach i szlakach wyłożonych kamieniami. Buty w góry muszą być wygodne, nie zabierajmy ze sobą nowego obuwia, przeznaczonego na rozchodzenie.

Mapa, kompas i GPS

Wiemy, że jest XX wiek, ale bez analogowych form nawigacji lepiej nie ruszać się w góry i na bezdroża. Zabierz ze sobą dobrą mapę i upewnij się, że umiesz ją czytać. Przydatny będzie również kompas. W górach i rzadko zabudowanych terenach często brakuje zasięgu sieci i dostępu do internetu. Dlatego nie licz na nawigację w swoim smartfonie. Na wyprawy lepiej zabrać nawigację GPS, która do sprawnego działania potrzebuje tylko naładowanej baterii. Urządzenie GPS z euro nie jest drogie, a przyda się na wycieczce pieszej i w samochodzie. Jeśli zgubisz się w lesie, to dzięki GPSowi będziesz w stanie określić swoje współrzędne i wezwać pomoc. Poza tym nawigacja GPS może zastąpić tradycyjną mapę i kompas.

gps-z-euro

Woda i prowiant

Podczas wędrówki organizm bardzo szybko się odwadnia, nawet jeśli nie ma upału. Z tego względu na wycieczkę trzeba zapakować do plecaka duży zapas wody, więcej niż spożywa się na co dzień. Wodę należy pić regularnie, małymi łykami. Woda w górskich strumieniach może wyglądać na krystalicznie czystą, lecz lepiej na wszelki wypadek jej nie pić. Oprócz wody trzeba mieć również zapas jedzenia. Na popularnych szlakach możemy zjeść obiad w schronisku, ale najpierw trzeba do niego dojść. Lepiej mieć własne zapasy ze sobą. Na wyprawie sprawdzą się klasyczne kanapki, a także kasza z warzywami zapakowana do pudełka. Jako przekąski świetne są orzechy, które dostarczają dużo składników odżywczych. No i czekolada – na szlaku można wcinać ją prawie bezkarnie.

 

 

Leave a Comment