Uniknij niespodzianek. Czego nie zabierać na pokład samolotu?

q0ndr3gl7a

Planując podróż samolotem, warto się dokładnie przygotować. Przygotowania powinny objąć nie tylko znalezienie w internecie atrakcyjnego miejsca na urlop, rezerwację biletu lotniczego czy noclegu w komfortowym hotelu już w docelowej destynacji. Kluczem do udanej podróby jest zapoznanie się z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa w transporcie lotniczym.

 

Dlaczego to takie istotne? Chodzi przede wszystkim o to, aby uniknąć przykrych niespodzianek trakcie odprawy. Szkoda byłoby przecież stracić zabukowany od dawna bilet na najtańszy lot tylko dlatego, że w bagażu podręcznym znalazły się niedozwolone w przepisach przedmioty. Przepisy ściśle określają, jakie towary i przedmioty mogą znaleźć się w bagażu podręczny pasażera, jakie są całkowicie niedozwolone, a za transport trzeba uiścić stosowną opłatę celną. Czego nie wolno zabrać ze sobą na pokład samolotu? Sprawdźmy.

Żadnych ostrych przedmiotów

Co prawda listę przedmiotów dozwolonych należy traktować wyłącznie poglądowo (ponieważ funkcjonariusze kontroli bezpieczeństwa są uprawnieni do usunięcia każdego przedmiotu budzącego ich wątpliwości odnośnie wymogów ochrony), ale warto wiedzieć, jakich rzeczy w żadnym wypadku nie powinniśmy pakować do podręcznej torby. Nie mogą się tam znaleźć żadne ostre przedmioty, w tym noże, korkociągi, czy scyzoryki. Należy je spakować do bagażu rejestrowanego. Co ciekawe, w bagażu podręcznym dozwolone są nożyczki o ostrzach mających do 6 cm długości. Absolutny zakaz dotyczy materiałów łatwopalnych i wybuchowych, a więc farb w spraju, fajerwerków czy na przykład kwasów, a także broni. Można natomiast wziąć ze sobą na pokład urządzenia elektryczne codziennego użytku, takie jak szczoteczki do zębów, golarki, depilatory. Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny (laptopy, kamery, tablety), to mogą się one znaleźć w bagażu podręcznym, ale będą skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu każdy. Do kontroli przekazuje się oddzielnie także odzież wierzchnią, a więc kurtki, marynarki czy płaszcze.

 

Sprawdź także: Jak zmieniają się trendy w sposobach podróżowania?

 

q0ndr3gl7a

Płyny i jedzenie

Produkty stałe (na przykład owoce, kanapki, czekolada) pasażer może wnieść zasadniczo w dowolnych ilościach. Ograniczenia dotyczą żywności w płynach (jogurty, dżemy i galaretki) – nie mogą być wnoszone w pojemnikach większych niż 100 ml. To samo dotyczy kosmetyków (pasty do zębów, lakierów do włosów, perfum, szamponów). Ale ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku płynów czy żeli używanych w celach leczniczych i pożywienia dla niemowląt.

 

Zakazane przedmioty – pełna lista

Trudno oczekiwać od zwykłego pasażera, że będzie znał listę niedozwolonych przedmiotów na pamięć i przyswoi ją sobie po jednokrotnym zapoznaniu się z wykazem. Na szczęście można skorzystać z danych dostępnych w internecie. Lista przedmiotów, których nie można wnosić w bagażu podręcznym na pokład samolotu jest regulowana w rozporządzeniu UE. Pełny wykaz dostępny jest w witrynie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ale warto uważać, bo niektóre kraje i linie lotnicze mają dodatkowe własne regulacje w tym zakresie. Na wszelki wypadek warto upewnić się dzwoniąc przed podróżną do biura obsługi pasażerów.

 

Po więcej porad dotyczących podróżowania zapraszamy na stronę biletlastminute.pl

 

 

Leave a Comment